Cilt Lekelerine Cosmelan ve Dermamelan Çözümü | Prof. Dr. Halis Bülent Taştan

Cilt Lekelerine Cosmelan ve Dermamelan Çözümü | Prof. Dr. Halis Bülent Taştan

Melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilen ve cildimize rengini veren maddelerden birisi olan melanin, lekelenmelerin olduğu alanlarda normalden fazla miktarlarda bulunmaktadır. Melaninin bu aşırı üretimi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan en önemlisi güneş yani ultraviyole ışınlarıdır. Ayrıca genetik yatkınlık, gebelik, ilaçlar, bazı hastalıklar ve kozmetiklerde lekelenmelere yol açabilmektedir.


Leke çeşitleri;

Melazma (kloazma, hamilelik maskesi): Doğum kontrol hapı kullanımı veya hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler, melanin denilen renk maddesinin aşırı üretimine neden olabilir. Bunun sonucunda alın, burun üzeri, yanak, dudak üstü ve çene gibi bölgelerde boyutları farklı lekeler oluşabilir.

Fotoalerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan veya bölgesel sürülen bazı ilaçlar ve kozmetikler lekelenmelere yol açabilmektedir.

Güneş ve solaryum: Güneş ışınları veya solaryum etkisinde kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacıyla daha kalınlaşır ve melanin üretimini artırır. Bu da lekelerde artışla sonuçlanmaktadır.

Çil: Doğuştan varolan ve en çok alın, burun üzeri, yanaklar ve çenede görülen bu lekeler, açık veya koyu kahve renklerinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde belirgin hale gelirken, güneşin etkisinin az olduğu mevsimlerde renkleri solmaktadır.

Solar lentigo (yaşlılık lekeleri): Güneşin uzun süreli etkisi sonucunda oluştukları için ileri yaşlarda ortaya çıkarlar, ancak yoğun güneş ışığına maruz kalan açık tenli kişilerde genç yaşlarda da oluşabilir. Değişik boyutlarda, açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerde ve çeşitli çaplarda görülebilirler.

Yara iyileşmesi sonrası: Yaralar iyileşirken (yanık, sivilce vb.) koyu lekeler bırakabilir. Bu olay ten rengi koyu olanlarda daha belirgindir.


Cosmelan ve Dermamelan Sistemi Nedir ve Nasıl Etki Eder?

Cosmelan ve Dermamelan, gebelikteki lekelerde, yaşlılık lekelerinde, güneş etkisinden kaynaklanan lekelerin tedavisinde, lazer ve cilt soyma işlemlerinden sonra oluşan lekelerde veya diğer nedenlerle ortaya çıkan lekelerin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

Bu ürünler deride bulunan melanin miktarını azaltarak leke oluşumunu engelleyen bir enzimatik peeling yöntemi olup, etkisini ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılayarak yaparlar.

Cosmelan ve Dermamelan çok hafif soyucu bir madde de içermektedir. Bu ürünlerle yapılan leke tedavisi diğer peeling (soyma) yöntemlerine göre daha az rahatsızlık vermektedir. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Trikloroasetik asit ve diğer soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur.

Ciltte yara oluşturmaz ancak kızarıklık ve hafif soyulma görülmektedir. Nadir olarak hassas ciltlerde ödem oluşturabilir. Genelde %85-90 oranında bir yanıt 2-4 hafta içinde alınmaktadır. Sonuçta parlak, tazelenmiş ve birkaç ay içerisinde de tüm lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.


Cosmelan ve Dermamelan Uygulama Alanları

Yüz
Boyun, dekolte
El üzerleri
Sık kullanılan bu alanların dışında kalan vücut bölgelerine de uygulanabilir


Cosmelan ve Dermamelan Avantajları Nelerdir?

Leke tedavisinde çok etkili ve güvenlidir.
Deride parlak bir görünüm yaratır.
Uygulama ağrısızdır.
Çok kısa sürede sonuç alınır.
Hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir.
Çok hafif soyucu etken madde içerir, dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir.
Yılın her mevsimi uygulanabilir.
Etkisi kanıtlanmıştır.


Tedavinin Önerilmediği Durumlar

Ürünlerin içeriğindeki herhangi bir maddeye alerji
Kronik cilt rahatsızlıkları
Aktif uçuk olması (sık uçuk çıkma hikayesi olanlara işlemden 2 gün önce ilaç başlanmalı)
Gebelik ve emzirme
Açık yaralar
Rozase (gülleme) denen genelde kızarıklık ve kılcal damarlanmayla seyreden rahatsızlık


Leke Tedavi Protokolleri

Cosmelan Leke Tedavisi: Ciltte oluşmuş hafif lekelerin tedavisinde kullanılır.

Dermamelan Leke Tedavisi: Ciltte oluşmuş yoğun lekelerin tedavisinde kullanılır. Leke çok koyu ise uygulama öncesi hafif bir kimyasal soyma işlemi yapılabilir.


Protokollerde Kullanılan Ürünler

Oil Removing Solution: Cildi derinlemesine temizleyen solüsyondur.

Cosmelan 1 Mask: Enzimatik peeling özelliğine sahip, krem bazında, cildin lekelerden arındırılmasında etkisi kanıtlanmış maskedir.

Dermamelan Mask: Enzimatik peeling özelliğine sahip, krem bazında, cildin lekelerden arındırılmasında etkisi kanıtlanmış maskedir. İçerdiği etken maddelerin yoğunluğu Cosmelan’a göre daha yüksektir.

Cosmelan 2 Cream: Ciltte oluşacak leke oluşumunu engellemek için Cosmelan 1 maske uygulamasının ardından evde kullanılan devam kremidir.

Dermamelan Treatment Cream: Ciltte oluşacak leke oluşumunu engellemek için, Dermamelan maske uygulamasının ardından evde kullanılan devam kremidir.

Melanogel Touch: Sadece lekelerin üzerine uygulanır. Tek başına kullanılabildiği gibi Cosmelan ya da Dermamelan uygulamalarının ardından leke oluşumunu önlemek için de kullanılabilir. İçeriğinde yer alan maddelerden dolayı uygulama alanının üzerine güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Melanogel Anti-Spot Cream: Yerel olarak lekelerin üzerine uygulanır. Tek başına kullanılabildiği gibi Cosmelan ya da Dermamelan uygulamalarının ardından leke oluşumunu önlemek için de kullanılabilir. İçeriğinde yer alan maddelerden dolayı uygulama alanının üzerine güneş koruyucu kullanılmalıdır.


Cosmelan ve Dermamelan Nasıl Uygulanır?

Cosmelan ve Dermamelan, tek seansta ciltteki lekeleri giderebilen bir uygulamadır.

Cilt muayenesi sonrası hangi leke tedavisinin yapılacağına karar verilir. Her kit, tek kişilik uygulama içindir. Kit içinde yer alan arındırıcı solüsyonla cilt derinlemesine temizlendikten sonra krem bazındaki Cosmelan 1 veya Dermamelan maske yüze uygulanır. Kişinin fototipine göre cilt üzerinde 8-12 saat arasında bırakılır. Maske sonrası kit içinden çıkan Cosmelan 2 veya Dermamelan devam kremi ile yoğun nemlendirici ve onarma özelliği gösteren Hydra-Vital Factor K krem uygulama yapılan kişinin kendisine verilir. Kişi 10 gün sonra kontrole çağırılır ve ilk uygulamadan ayırdığımız az miktardaki maske, lekeli alanların üzerine tekrar sürülür. Evde Cosmelan 2 veya Dermamelan devam kremiyle birlikte Hydra-Vital Factor K ve güneş koruyucu krem kullanarak uygulamaya 4-5 ay süreyle devam edilir. Leke tedavisi sonrası oluşabilecek yeni lekelenmeler için Melanogel Touch ya da Melanogel Anti-Spot Cream kullanılabilir.

Tedavinin en önemli basamağını güneşten korunma oluşturmaktadır. Tüm uygulamalar bittikten sonra (4-5 ay) sürekli olarak gündüzleri güneşe karşı yüksek koruyuculuk faktörü olan bir krem ve özellikle de güneşin etkili olduğu yaz sezonunda akşamları leke açıcı özelliği olan bir krem birlikte kullanılmalıdır. Leke problemi olan kişiler korunma önlemlerine mutlaka dikkat etmelidirler yoksa lekelerin tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır.


Prof. Dr. Halis Bülent Taştan
Özel Estethica Ataşehir Tıp Merkezi
www.estethica.com.tr

Search