YAZIN OLUŞAN GÜNEŞ LEKELERİNDEN NASIL KURTULURUZ | UZM. DR. BURCU YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Yaz aylarında yoğun güneşin etkisi ile bronzlaşmış ve beraberinde kurumuş, nemi azalmış olan derimiz sonbahara yaklaşmakla beraber matlaşmaya ve sağlıksız görünmeye başlar. Yenilenmeye çalışan derinin ölü hücreleri atılırken, düzensiz pigmente olmuş alanlar cilt üzerinde kendilerini leke olarak göstermeye başlayabilir. Sonbaharın gelmesiyle güneşin etkisi azalır ve ortaya çıkan lekeler ile mücadele etmeye başlarız.Leke tedavisinde en önemli nokta öncelikle lekenin doğru tanınması ve derinliğinin tespit edilmesidir. Detaylı cilt analizi sayesinde leke tedavisinde kullanılacak yönteme karar vermek ve tedavi takibini yapmak kolaylaşır. Leke tedavisinde lekeye neden olan mekanizmalarla savaşacak farklı tedavi yaklaşımları mevcuttur. Genelde ilk başvurduğumuz yöntem bilinen en eski yöntemlerden biri olan ancak gelişen teknoloji ile sürekli yapısı yenilenen kimyasal peelingdir. Kimyasal peelingde geçmişde asit yapıdaki maddeleri tek başına kullanırken şimdilerde birleşince etkileri artan etken maddelerin kombinasyonlarını tercih edebiliyoruz. Dolayısı ile etkisi artan ancak yan etki oranı düşen tedaviler yapma şansına sahip olabiliyoruz. Kimyasal peelingde azeleik asit, rezorsinol, fitik asit kombinasyonunu tercih…

COSMELAN-DERMAMELAN İLE LEKE TEDAVİSİ | UZM. DR. İLKAY İÇKE

Leke oldukça sık görülen bir dermatolojik rahatsızlıktır. Bu konuda hastadan iyi bir öykü almak, gerekirse tetkikler yapmak ve tanıya girmek önemlidir. Düzgün konulmuş bir endikasyonla lekeyi tedavi etmek karşılaşılan üzücü durumları önleyecektir.Lekenin derinliğine, hastanın deri tipine, coğrafi koşullara göre krem tedavisi, yüzeyel peeling, mezoterapi, P.R.P.tedavisi ve enzimatik peeling gibi tedaviler uygulanmaktadır.Kliniğimde leke tedavisinde enzimatik peeling (Cosmelan-Dermamelan tedavisi) yöntemini birçok hastamda uyguluyorum. Öncelikle hastayla işlem ve süreçle ilgili bir görüşme yapıyorum. Daha sonra hastaya leke tedavi kiti içinde bulunan maskeyi uyguluyorum. Hastayı ilk bir aylık süreçte çok yakından takip ediyorum. Tedavi protokolü içinde yer alan leke tedavi ev devam kremine kontrolüm sonrasında başlatıyorum. Daha sonra aylık aralıklarla hastayı kontrol ediyorum. Leke tedavi devam kremi ve güneş koruyucu kremini düzenli kullanımı konusunda hastayı sürekli uyarıyorum. Tekrarlayabilme olasılığı olan lekeyi önlemek ve başarılı bir tedavi için bu çok önemlidir.Cosmelan-Dermamelan leke tedavisi ile dikkatli ve kurallara uyan bir hastada oldukça yüz güldürücü sonuçlar alıyorum.Uzm.…

LEKE TEDAVİSİNDE SON NOKTA: LEKE MASKESİ…ENZİMATİK PEELİNG | PROF. DR. EROL KOÇ

Cilt lekeleri genel olarak: güneş, hamilelik, yaşlılık, sivilce, cilt yaraları sonrası ve çil ile gelişebilir. Leke tedavisinde mutlaka bir dermatoloji uzmanının hastayı değerlendirerek tanı koyması esastır. Leke mücadelesinde en önemli şey; öncelikle lekenin teşhisini doğru yapmak olmalıdır. Birbirinden farklı özelliğe, sebebe ve tedaviye sahip çok farklı leke çeşidi bulunmaktadır. Leke tedavisi, lekenin cinsine göre yapılmaktadır. Leke tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler; lazer, ışık tedavileri, kriyoterapi (buz tedavisi), kimyasal peeling, PRP, mezoterapi, leke açan kremler ve son olarak leke maskesi yani enzimatik peeling sistemidir. Enzimatik peeling sistemi daha basit ifadesiyle ‘Leke maskesi’; gebelikteki lekelerde, doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda oluşan lekelerde, yaşlılık lekelerinde, hassas ciltlerin güneşe maruz kalmasıyla oluşan lekelerde ve diğer sebeplerle oluşmuş lekelerin tedavisinde oldukça etkili destekleyici kozmetik bir tedavi şeklidir. Her türlü lekenin tedavisinde tedaviye yardımcı destek olarak kullanılan uygulama kitleridir. Genellikle diğer tedavilerle sorun yaşamış, diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda ve özellikle tedavi başarısızlığı ve kozmetik problemin…

Cosmelan Dermamelan Leke Tedavisi

Cosmelan-Dermamelan, gebelikteki lekelerde, yaşlılık lekelerinde, hassas ciltlerin güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerde, lekenin diğer nedenlerinin tedavisinde en etkili destekleyici kozmetik ürünlerdir. Her türlü lekenin tedavisinde tedaviye yardımcı destek uygulama kitleridir.

Lekelere Derman - Cosmelan Dermamelan

Leke, kadınların birçoğunu etkileyen bir kozmetik problemdir. En sık gördüğümüz leke tiplerinden birisi olan Melazma, kronikleşerek yaz aylarında belirginleşme, kış aylarında ise renginde açılma göstererek varlığını yıllar boyunca devam ettirebilir. Melazma haricinde deride leke görünümüne yol açabilen çok sayıda durum-hastalık mevcuttur. Bu yüzden hekim tarafından dikkatli bir değerlendirme yapılırak teşhis ortaya konulmalı ve tedavi sürecine geçilmelidir.

Lekelenmelerde Enzimatik Tedavi Yaklaşımı: Cosmelan-Dermamelan | Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu

Cosmelan - Dermamelan peeling sistemi koyu renkli lekeleri olan kişilerde derinin kimyasal yolla derin soyulması amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Yüzdeki lekelere kullanılabildiği gibi vücuttaki lekeler için de kullanılabiliyor. Cosmelan daha yüzeysel lekeler ve antiageing amaçlı uygulanabilen bir yöntem iken Dermamelan daha derin ve zor lekelenmelerde kullanılan Cosmelan’ın üst versiyonudur.

Cosmelan Peeling | Dr. Kubilay Yücel

Melasma ve Efelid konusunda tek tercihim Cosmelan tedavisidir. 3 yıldır uyguluyorum ve öncelikle Q-Switched ND-Yağ Lazerle bir seans karbon lazer peeling uygulayarak soft peeling yapıyorum, hemen arkasından Cosmelan Maskeyi uyguluyorum. 10 gün sonra hastayı kontrole çağırıyorum ve cosmelan devam kreminin kullanımını başlatıyorum. Hastanın 10.günündeki kontrolünde bile yüzde lekelerin azaldığını görüyorum, ama asıl etkiyi Cosmelan devam kremini kullanmaya başladıktan 1 ay sonra görüyoruz. Lekelerin büyük oranda açıldığını cildin aydınlandığını ve homojen bir renk aldığını görüyoruz. Hastaya devam kremini 3-6 ay kullandırıyorum.

Cilt Lekeleri ve Tedavisi | Prof. Dr. Nilgün Şentürk

Deri rengi kişilerin sosyal yaşamında çok önemli bir role sahiptir. İnsan derisinin rengi koyu kahveden beyaza kadar değişmekle birlikte deri altındaki kan damarlarının etkisi ile hafif kırmızı ton da izlenir. Derinin rengi esas olarak genetik faktörler tarafından belirlenir ve deriye rengini veren madde melanosit denilen hücrelerden salınan melanin pigmentidir. Pratik olarak cilt tipleri, derinin güneşte bronzlaşma kapasitesine göre 6 gruba (Fitzpatrik sınıflaması I-VI) ayrılmaktadır.

Cilt Lekelerine Cosmelan ve Dermamelan Çözümü | Prof. Dr. Halis Bülent Taştan

Melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilen ve cildimize rengini veren maddelerden birisi olan melanin, lekelenmelerin olduğu alanlarda normalden fazla miktarlarda bulunmaktadır. Melaninin bu aşırı üretimi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan en önemlisi güneş yani ultraviyole ışınlarıdır. Ayrıca genetik yatkınlık, gebelik, ilaçlar, bazı hastalıklar ve kozmetiklerde lekelenmelere yol açabilmektedir.

Melasma | Dr. Şükran Sarıgül Güdük

Melasma deride güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunudur. Başlıca yüz bölgesini, özellikle de alın, yanak ve bıyık bölgesini tutar. Kloasma ise gebelik sırasında ortaya çıkan melasma için kullanılır. Daha çok kadınlarda görülen bir sorun olmakla birlikte (%90) nadiren erkeklerde de görülebilir. Ten rengi koyu olanlarda melasmanın görülme riski daha yüksektir.

Leke Sorunu ve Tedavisinin Gerçeği | Dr. Mevlüt Dağ

Leke, kişinin cilt kalitesini azalttığı, güzelliğine gölge düşürdüğü ve dış görünüm estetiğine olumsuz etkilerinden dolayı tedavilerinde her geçen gün yeniliklerin denendiği bir konu olmuştur. Leke, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelir. Leke konusunda her şeyden önce dikkatli bir fizik muayene ve iyi bir ön araştırma şart. Lekenin oluşma sebepleri ortaya çıkarılmalı ki, tedaviden sonra ne sebeple bu lekeler meydana gelmişse tekrar bu etkenlere maruz kalınmasın. Yoksa leke tedavi edildi diye tekrar bu etkenlere maruz kalınırsa bir daha leke meydana gelmeyecektir diye bir durum söz konusu değildir.

Cilt Lekelerine Etkili Çözüm | Dr. Yüksel Oltulu

Cilde rengini veren melanin üretimini bazı durumlarda artarak normalin üzerine çıkar ve ciltte düzensiz renklenmeye neden olur. Bu düzensiz renklenmelerin önüne “enzimatik peeling “ yöntemi ile geçilebilmektedir. Bu yöntem, gebelik esnasındaki lekelerde, yaşlılık lekelerinde, hassas ciltler için güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerde, akne izlerinde veya diğer sebeplerle oluşan lekelerde en etkili yöntemlerden biridir. Leke oluşmuş bölgedeki melanin miktarını baskılayarak azaltır ve leke oluşumunu önler. Bu şekilde cildin koyulaşmış bölgelerinin rengi açılarak cilde daha güzel bir görünüm kazandırılır.

Artık Lekesizsiniz! | Dr. Hilal Koral Karalar

Hepimizin bildiği gibi özellikle kadınlarda oldukça fazla görülen lekeler, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz birikmesi ile meydana gelir. Lekeler,cildin en fazla hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle temas eden bölgeleri başta olmak üzere bazı hormonal hastalıklar ve yaşın ilerlemesi ile vücudun her bölgesinde görülebilir. Eller; güneş ve kimyasallarla teması nedeniyle, yüz ve boyun cildi ise; güneşle olan temas fazlalığından dolayı lekenin en fazla görüldüğü cilt bölgeleridir.

Search